Στον τελικό του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός!

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού πήρε τη νίκη-πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου γυναικών, αφού επικράτησε με 80-59 επί του ΠΑΣ Γιάννινα

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού πήρε τη νίκη-πρόκριση στον Τελικό του ΟΠΑΠ Κυπέλλου γυναικών, αφού επικράτησε με 80-59 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Οι «πράσινες» με μια πολύ μεστή εμφάνιση πήραν τη νίκη κόντρα στην ομάδα των Ιωαννίνων και θα διεκδικήσουν τον τίτλο του Κυπέλλου στις 18 Φεβρουαρίου στα Δύο Αοράκια Ηρακλείου με αντίπαλο το νικητή του ζευγαριού, Ελευθερία Μοσχάτου – Εσπερίδες Καλλιθέας. Η ιστορία επαναλαμβάνεται, καθώς και πέρυσι οι δύο ομάδες είχαν βρεθεί αντιμέτωπες στα ημιτελικά με τον Παναθηναϊκό να παίρνει και πάλι την πρόκριση.

Με πολύ καλά ποσοστά (51.1% στα δίποντα, 44.4% στα τρίποντα), 41 ριμπ., 23 ασίστ και 7 κλεψίματα, ο Παναθηναϊκός πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου και θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς. Το «τριφύλλι» είχε πολυφωνία στην επίθεση και όλες οι αθλήτριες που αγωνίστηκαν σκόραραν, με πρώτη σε πόντους τη Σταμολάμπρου 20π. (4) και την Αλέιν να πετυχαίνει ακόμη ένα double double (13π.,16 ριμπ.) για φέτος.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε με 16-0 και με καλή αμυντική λειτουργεί κράτησε για τα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα τον ΠΑΣ χωρίς σκορ. Οι «πράσινες» συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και με πολυφωνία στην επίθεση έχτισαν διαφορά +17 (21-4). Με 4/6 τρίποντα (66.7%), 9 ασίστ και 12 ριμπ., ο ΠΑΟ έκλεισε την περίοδο με +14 (27-13).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου τα Γιάννενα πέρασαν στην αντεπίθεση και μείωσαν σε 31-21, όμως το «τριφύλλι» με ωραίες συνεργασίες (13 ασίστ στο ημίχρονο) και ευστοχία έξω από τα 6,75 με 6/10 τρίποντα (60%), άνοιξε ξανά την απόσταση στο +21 (45-24). Με την κόουτς Καπογιάννη να έχει χρησιμοποιήσει σχεδόν όλες τις αθλήτριες της το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 47-26 υπέρ του ΠΑΟ.

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να διατηρεί τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα παρόλο που το δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο στο σκοράρισμα (18-16 το σερί). Ο ΠΑΟ δέχτηκε συνεχόμενους πόντους μέσα στη ρακέτα από τα Γιάννενα που βελτίωσαν τα ποσοστά τους, ωστόσο η απόσταση των δύο ομάδων παρέμεινε στο +23 (65-42) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το «τριφύλλι» να έχει θέσει τις βάσεις για την πρόκριση από νωρίς. Η κόουτς Καπογιάννη συνέχισε να κάνει ροτέισον με όλες τις «πράσινες» αθλήτριες που πήραν χρόνο συμμετοχής να σκοράρουν. Ο ΠΑΟ κράτησε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου και έφτασε στη νίκη επί του ΠΑΣ με τελικό σκορ 80-59.

Δεκάλεπτα: 27-13, 47-26, 65-42, 80-59.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):  Σταμολάμπρου 20(4), Παυλοπούλου 11(1), Τσβίτκοβιτς 12(2), Σωτηρίου, Αλεξανδρή 4, Τζόουνς 9, Θεοδωρομανωλάκη 3(1), Αλέιν 13, Χαιριστανίδου 8.

ΠΑΣ Γιάννινα (Νανάκος): Ξανθοπούλου, Δαμουλάκη 8, Μάρκοβιτς 2, Πηλακούτα 16, Σαρηγιαννίδου 13(1), Μαρίνη 8, Γουίλκινσον 2, ‘Ασμπερι 10(2).

Η αρχηγός της ομάδας, Πηνελόπη Παυλοπούλου δήλωσε: «Είναι πάρα πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μου για τον πρώτο στόχο της χρονιάς που είναι το Κύπελλο. Προσπαθήσαμε και δουλέψαμε όλη την εβδομάδα για να έχουμε ρυθμό σε αυτά τα ματς. Διορθώνουμε τα λάθη μας και συνεχίζουμε. Μπήκαμε δυνατά βρήκαμε, εύκολα σουτ και συνεχίσαμε έτσι σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Είναι πράγματι διαφορετικός ο τελικός και μπαίνουμε ήδη σε μια άλλη διαδικασία. Βοηθάει στην προβολή του αθλήματος να είναι ίδια μέρα με τον τελικό των ανδρών. Εμείς αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να παίξουμε το μπάσκετ που ξέρουμε και να πάρουμε το τρόπαιο».

Πηγή: pao1908.com