Θυμίζεις κάτι από “Μανώλη” (vids)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του Ατρομήτου στη Λεωφόρο, σε αναμέτρηση που έλαβε για την 13η αγωνιστική της Super League. Αυτή ήταν και η τελευταία του πρώτου γύρου. Πλέον οι “πράσινοι”  θα έχουν όλο το χρόνο να επουλώσουν τις πληγές τους και να ανασυνταχθούν, καθώς ακολουθεί η μεγάλη διακοπή για το Μουντιάλ.

Για μία ακόμη φορά ο ποδοσφαιριστής που έλυσε το “γρίφο” της αντίπαλης άμυνας δεν ήταν άλλος από τον Φώτη Ιωαννίδη, καθώς ο 22χρονος φορ αντικατέστησε τον αρχηγό, Δημήτρη Κουρμπέλη στο 64′ και 16 λεπτά αργότερα νίκησε από δύσκολη θέση τον Γιαννιώτη, δίνοντας στην ομάδα του ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα. Στη συνέχεια ο Μάγκνουσον έβαλε το “κερασάκι”  σε μία πολύ όμορφη τούρτα, ανοίγοντας παράλληλα λογαριασμό με την πράσινη φανέλα.

Σε αυτό το σημείο να θυμίσουμε ότι ο Ιωαννίδης είχε δώσει τη λύση και στο ματς με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, όταν όπως και σήμερα σκόραρε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ερχόμενος από τον πάγκο. Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ήταν ο άνθρωπος που κέρδισε το πέναλτι με τον Ολυμπιακό, με τον Σποράρ να ευστοχεί από τα 11 βήματα στο 102′ και να χαρίζει στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλία.

Τα κατορθώματα του νεαρού φορ θυμίζουν σε μεγάλο βαθμό εκείνα του αγαπημένου “Μανώλη” των φίλων του Παναθηναϊκού, κατά κόσμον Εμάνουελ Ολισνατέμπε.

Ο Νιγηριανοπολωνός επιθετικός ήταν ο από μηχανής θεός των “πράσινων” τη σεζόν 2003/2004, όταν το “τριφύλλι” έφτασε στην κατάκτηση του νταμπλ, καθώς σκόραρε σε τρεις περιπτώσεις στα τελευταία λεπτά σημαντικών αγώνων, ενώ σε όλες εξ αυτών ήρθε στο ματς από τον πάγκο.

Για την ακρίβεια βρήκε δίχτυα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, στο 90′ στο ματς με την Προοδευτική στον Κορυδαλλό και στο 75′, της αναμέτρησης με τον Πανηλειακό στον Πύργο, η οποία διεξήχθη για την 30η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Βέβαια και στις δύο σεζόν (2003/2004, 2022/2023) σημειώθηκαν καθοριστικά τέρματα στα τελευταία λεπτά των αγώνων και από άλλους ποδοσφαιριστές. Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι εκείνα του Λουτσιάν Σανμαρτεάν στη Νέα Σμύρνη, και του Άντρατζ Σπόραρ στην αναμέτρηση με τον Άρη στη Λεωφόρο.

Η ομοιότητα στα επιτεύγματα των δύο παικτών είναι πραγματικά εντυπωσιακή και αποτελεί ένα ακόμη σημάδι πως ο φετινός τίτλος θα βαφτεί “πράσινος”.