Τι συνέβη για πρώτη φορά στο ραντεβού Παναθηναϊκού και ΠΑΣ

Ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό δεύτερο αγώνα για το κύπελλο Ελλάδας άφησε η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΣ Γιάννενα, μετά την νίκη των Ηπειρωτών με 2-1.

Πέρα από το αγωνιστικό σκέλος το οποίο αναλύσαμε οι «πράσινοι» μετά από ένα σερί αποτελεσμάτων χωρίς ήττα, έχασαν για πρώτη φορά στο 2021.

Ο Λάζλο Μπόλονι επέλεξε να ξεκουράσει αρκετούς από τους ποδοσφαιριστές του, στον αγώνα της Πέμπτης σε ένα απαραίτητο ροτέσιον για τη διαχείριση, ωστόσο – αν και ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που με γκολ του Μακέντα βρέθηκε μπροστά στο σκορ από νωρίς- το ανακάτεμα της τράπουλας δεν έφερε επιθυμητά αποτελέσματα.

Είναι η πρώτη φορά μάλιστα, που οι «πράσινοι» ενώ βρίσκονται μπροστά στο σκορ, δεν το κρατάνε και ο αντίπαλος τους το ανατρέπει. Στο πρωτάθλημα ως τώρα δεν έχει συμβεί κάτι ανάλογο. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός (συγκριτικά) πως το «τριφύλλι» έχει κερδίσει τα περισσότερα ντέρμπι, όταν βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Κι όμως δεν συνέβη αυτό με μια ομάδα χαμηλότερου βεληνεκούς.

Από την άλλη ο ΠΑΣ Γιάννενα λίγες μέρες νωρίτερα, σε ματς ντεζαβού, πάλι στο γήπεδο του Παναιτωλικού είχε κάνει ανατροπή με το ίδιο τελικό σκορ (1-2). Τότε η ομάδα του Τραϊνού Δέλλα, είχε προηγηθεί με 1-0 από το 16 με τον Αριγίμπι.

Οι Ηπειρώτες μπήκαν πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και να κάνουν την ανατροπή με τον Σάντι Κρισμάν στο 54ο λεπτό και τον Γιάννη Κάργα ( διαμόρφωσε και το τελικό 2-1 με τον Παναθηναϊκό), να δίνει στην ομάδα του τους τρείς βαθμούς.

Το «τριφύλλι» με αυτήν την ήττα, έγραψε το πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα από τον Γενάρη μέχρι σήμερα και μετράει σε 10 αγώνες, 7 νίκες, 2 ισοπαλίες και μια ήττα. Η λογική λέει πως ο Παναθηναϊκός θα επανέλθει σύντομα στις σωστές ράγες.