Τουρνουά “Παύλος Γιανανκόπουλος”: H Mπάγερν κέρδισε την Παρτιζάν και κατέκτησε την τρίτη θέση (vid)

Ολοκληρώθηκε το προτελευταίο παιχνίδι του τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”, με την Μπάγερν Μονάχου να κερδίζει την Παρτιζάν στον μικρό τελικό με 99-95 και να κατακτά την τρίτη θέση. Θυμίζουμε ότι στις 20:00 o Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την Εφές Αναντολού, για τον μεγάλο τελικό.

Κι όμως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν αυτή που βρίσκονταν μπροστά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο, καθώς και στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου.  Σε αυτό το διάστημα οι Σέρβοι βρήκαν πολλές λύσεις από τον Σέρβο σέντερ Άλεν Σμάιλαγκιτς.

Παρόλα αυτά στη συνέχεια η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, με τους “Βαυαρούς” να παίρνουν το προβάδισμα και να το κρατούν ως το τέλος.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κάρσεν Έντουάρτνς ο οποίος σημείωσε 20 πόντους με 5/7 τρίποντα, ενώ ο πρωταθλητής κόσμου με την Γερμανία Ισάκ Μπόνγκα, πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 46-51, 74-72, 99-95.