Βελτιώθηκε και κέρδισε την ΑΕΚ με ηγέτη Νέντοβιτς

Ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια βελτίωσης στο παιχνίδι του και επικράτησε της ΑΕΚ στον μικρό τελικό του Super Cup με 79-73 τερματίζοντας στην 3η θέση της νεοσύστατης διοργάνωσης. Πρωταγωνιστής για ακόμα μία φορά ο Νεμάνια Νέντοβιτς που ολοκλήρωσε το ματς με 21 πόντους.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Άξιοι συμπαραστάτες του Σέρβου γκαρντ οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Μάρκους Φόστερ που πέτυχαν 15 και 10 πόντους αντίστοιχα. Πλέον οι “πράσινοι” στρέφουν την προσοχή του στην πρεμιέρα της Euroleague (2/10) κόντρα στην Χίμκι.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με του Νέντοβιτς, Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Γουάιτ και Παπαγιάννη, προσπαθώντας από την αρχή του ματς να περάσει τη μπάλα στη ρακέτα της ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες όμως ήταν πολύ άστοχες στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, πηγαίνοντας “χέρι-χέρι” μέχρι και το 7-7 του 6ου λεπτού.

Στη συνέχεια  οι “πράσινοι” με πρωταγωνιστή για ακόμα μία φορά τον Σέρβο κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 4 πόντων στο 6′ (10-14), όμως η είσοδος του Μαστσιούλις στο ματς άλλαξε την εικόνα της ΑΕΚ, που με καλή άμυνα και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Λιθουανού και του Λοτζέσκι έφεραν την Ένωση μπροστά στο σκορ στην εκπνοή της πρώτης περιόδου με 21-20, χάρη σε buzzer beater του Βέλγου γκαρντ.

Η εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου έμοιαζε περισσότερο με διαγωνισμό τριπόντων παρά με παιχνίδι, αφού οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό έξω από τα 6,25μ. με κύριες εκφραστές τους Φόστερ και Λοτζέσκι, με την ΑΕΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων (31-27) στο14′.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ανεβάζει ρυθμό στο παιχνίδι του και με ταυτόχρονη παρουσία των Νέντοβις, Σαντ Ρος και Κασελάκη στο παρκέ “έσφιξε” την άμυνα και βρήκε λύσεις στην επίθεση για πάρει τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς στο 18′ χάρη σε τρίποντο του Έλληνα φόργουορντ. Το τελευταίο ενάμιση λεπτό ήταν καταστροφικό για το Τριφύλλι που χαλάρωσε, δίνοντας την ευκαιρία στην ΑΕΚ να τρέξει ένα σερί 9-0 και να πάει μπροστά στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή (44-43).

Η έναρξη της τρίτης περιόδου βρήκε την ΑΕΚ να παίρνει μία διαφορά 5 πόντων, με συνεχόμενα καλάθια του Μορέιρα, με την Ένωση να βρίσκει ρυθμό και να φτάνει για πρώτη φορά στο +7 με τρίποντο του Ματσιούλις (54-47 στο 26′). Η είσοδος όμως του Μπέντιλ στι παρκέ βοήθησε τον Παναθηναϊκό να βρει ρυθμό και να τρέξε ένα σερί 9-0, μετρατρέποντας το 54-47 σε 54-56, χάρη σε καλάθι και φάουλ του Παπαπέτρου, με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 59-59.

Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Τριφυλλιού μπήκαν αποφασισμένοι να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους και με τον Φόστερ να “εκτελεί” πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο παιχνίδι με 61-71, χάρη στις 2 εύστοχες βολές του Μπέντιλ. Ο Παναθηναϊκός πατούσε πλέον “γερά” στα πόδια του, με τους παίκτες του Βόβορα να “σφίγγουν” την άμυνα και να να δίνουν τη νίκη και την τρίτη θέση του Super Cup στους “πράσινους”.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-43, 59-59, 73-79