Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 82-86: Επιτέλους “διπλό”!

Paris LEE of Panathinaikos Athens and Nando DE COLO of Lyon during the Turkish Airlines Euroleague match between ASVEL and Panathinaikos at The Astroballe on March 16, 2023 in Villeurbanne, France. (Photo by Romain Biard/Icon Sport)

Μετά από τρεις μήνες, εννιά εκτός έδρας παιχνίδια και τη νίκη στο Κάουνας, ο Παναθηναϊκός κατάφερε επιτέλους να φύγει με το “διπλό” από τη Γαλλία, καθώς επικράτησε 86-82 της Βιλερμπάν, για την 29η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Πράσινοι με “όπλο” την εξαιρετική δεύτερη περίοδο που έκαναν στο “Αστρομπάλ” έφτασαν τη δεύτερη διαδοχική νίκη τους στη διοργάνωση, έπειτα από το ροζ φύλλο με τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 10-19.

Πρώτος σκόρερ για το Τριφύλλι ο Πάρις Λι με 14 πόντους, ενώ στις καλές εμφανίσεις επέστρεψε και ο Ντουέιν Μπέικον προσθέτοντας άλλους 13.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Η πρώτη περίοδος κύλησε στην μεγαλύτερη διάρκειά της με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός “τάισε” στην ρακέτα τον Γκουντάιτις, με τον Λιθουανό να είναι εξαιρετικός στην αρχή του αγώνα έχοντας οκτώ πόντους. Παρόλα αυτά, οι Πράσινοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους στο φινάλε και η Βιλερμπάν με ένα 5-0 έφτασε τη διαφορά στο +5 (23-18). Εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τους Γάλλους να προηγούνται με 26-20.

Άλλη… ομάδα εμφανίστηκε το Τριφύλλι στη δεύτερη περίοδο. Το σύνολο του Σερέλη με ένα γρήγορο 10-1 κατόρθωσε όχι μόνο να προσπεράσει αλλά και να φτάσει στο +5 (27-32). Η Βιλερμπάν μείωσε σε 35-36, ωστόσο ο Παναθηναϊκός με ένα γρήγορο 7-0 έφτασε την διαφορά στο +7 (35-42). Οι Πράσινοι έφτασαν μέχρι και σε διψήφια διαφορά (41-52), ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Τελικά, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον “Εξάστερο” να προηγείται με 43-52, έχοντας σκοράρει 32 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός κράτησε στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου την υπέρ του διαφορά, με τους Γάλλους να καταφέρνουν να μειώσουν μόνο στους 5 (58-63) στα μισά του δεκαλέπτου. Οι Πράσινοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και δεν έχασαν τον έλεγχο, ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο στο +8 (62-70).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά “κλειστό” στα πρώτα λεπτά. Ο Παναθηναϊκός “έσφιξε” την άμυνά του και συνέχισε να ελέγχει μέχρι το τελευταίο λεπτό την κατάσταση. Το Τριφύλλι  “καρδιοχτύπησε” στο τέλος αφού η Βιλερμπάν μείωσε σε 80-84 30″ πριν την λήξη, ωστόσο οι Πράσινοι έφυγαν με τη νίκη από τη Γαλλία, με το τελικό 82-86.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 7 (1), Νουά 9 (1), Μποστ 7 (2/10 σουτ, 2/2 βολές), Καουντί 2, Ντιό 3 (1), Τάιους 7, Ντε Κολό 12 (7 ασίστ), Φαλ 13 (4/5 δίποντα, 5/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Λάιτι 8 (2), Ομπασόχαν 8, Πονς 6 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 14 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (1). Τόμας 7 (1/4 τρίποντα), Μπέικον 13 (5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 7 (1), Γκριγκόνις 9 (3/6 τρίποντα), Μαντζούκας 9 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ).