Volley League Γυναικών: Με στόχο την “καθαρή” νίκη κόντρα στη Λαμία τα “Φίνα Κορίτσια”

VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2022-2023 / ΠΑΟ - ΑΡΗΣ (ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI)

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού φιλοξενεί την αντίστοιχη της Λαμίας για τη 14η αγωνιστική της Volley League γυναικών, με στόχο μία “καθαρή” νίκη και μία άνετη βραδιά στο Μαρούσι.

Οι Πράσινες, προέρχονται από την μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού στου Ρέντη με 3-0 σετ και βρίσκονται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 30 βαθμούς, έναν πίσω από την δεύτερη ΑΕΚ. Η ομάδα του Δημήτρη Καλμαζίδη έχει μείνει τέσσερις βαθμούς μακριά από την κορυφή στην οποία είναι ο ΠΑΟΚ και επιθυμεί να τερματίσει όσο ψηλότερα γίνεται στην κανονική διάρκεια.

Άτυχη για το Τριφύλλι στάθηκε η Πέννυ Ρόγκα, η οποία αναγκάστηκε να χειρουργηθεί, εξαιτίας ενός προβλήματος στον χιαστό και θα παραμείνει για έναν μήνα εκτός δράσης. Το “κενό” που άφησε η έμπειρη λίμπερο, θα καλύψει η Γεωργία Τζαγκαράκη, η οποία ανακοινώθηκε λίγες μέρες πριν από τον Παναθηναϊκό.

Από την άλλη η Λαμία, την περασμένη αγωνιστική, γνώρισε εντός έδρας ήττα με 3-0 σετ από την ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενες στο επερχόμενο ματς, είναι στην 10η θέση της κατάταξης με 13 βαθμούς και αναμφισβήτητα έχουν πολύ δύσκολο “έργο” κόντρα στα “Φίνα Κορίτσια”.

Στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου, ο Παναθηναϊκός επικράτησε στη Λαμία 3-0 σετ της τοπικής ομάδες και ευελπιστεί πως θα κάνει κάτι ανάλογο και στο ματς που έπεται.