Ζάλγκιρις – Παναθηναϊκός 67-81: Ξύπνησε το θεριό στη Λιθουανία!

Ο καλύτερος Παναθηναϊκός της φετινής σεζόν, έβαλε σφραγίδα… βελτίωσης στο Κάουνας και έφυγε νικητής από τη δύσκολη έδρα της Ζάλγκιρις με 81-67. Οι Πράσινοι έσπασαν το φετινό εντός έδρας αήττητο της Ζάλγκιρις, απίθανη άμυνα από το Τριφύλλι, άλλη μια ηγετική εμφάνιση από τον Γουίλιαμς (25 πόντοι), “σκέπασε” τα καλάθια ο Παπαγιάννης και ο Παναθηναϊκός πηγαίνει…καυτός στο ΣΕΦ για το ντέρμπι “αιωνίων”.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την Ζαλγκίρις και κατάφερε να πάρει διάφορα ακόμα και 14 πόντων (27-13) με μυαλωμένο παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση. Οι πράσινοι έκαναν εκρηκτική εκκίνηση στο ματς, επέβαλαν γρήγορα το ρυθμό τους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους για να αμφισβητήσουν την ανωτερότητά τους.

Οι πράσινοι κυριάρχησαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα στο Κάουνας, διατήρησαν τον εξαιρετικό ρυθμό που είχαν στο παιχνίδι τους και την καλή άμυνα και κατάφεραν να “χτίσουν” μία διαφορά ακόμη και 18 πόντων (38-20), ενώ το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε το τριφύλλι μπροστά με 16 πόντους (44-28).

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε την ίδια γοητευτική εικόνα στο παιχνίδι του και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Η άμυνα των πράσινων λειτούργησε εξαιρετικά, οι παίκτες του Ράντονιτς βρήκαν λύσεις στην επίθεση και η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους με το Τριφύλλι να δημιουργεί… σιγή στη “Ζαλγκίριο Αρίνα”.

Στο τελευταίο τετράλεπτο, η Ζάλγκιρις έκανε την προσπάθεια της για να επανέλθει στο παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει τους 6 πόντους τη διαφορά, εκμεταλλευόμενη τον παράγοντα έδρα και τα… φάλτσο σφυρίγματα. Οι Πράσινοι “ξεκόλλησαν” επιθετικά με τον Γουίλιαμς και το τέλος της περιόδου βρήκε το Τριφύλλι να προηγείται με διάφορα επτά πόντων (60-53).

Με τον ενθουσιασμό και την ψυχολογία στο πλευρό τους, οι Λιθουανοί μείωσαν τη διαφορά ακόμα και στους τέσσερις πόντους, όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι με τον Μπέικον.

Με τη βοήθεια του Γουίλιαμς και όπλο την άμυνα, ο Παναθηναϊκός άρχιζε να μεγαλώνει τη διαφορά στο Κάουνας και έφυγε νικητής με 81-67.

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 28-44, 53-60, 67-81