Adidas Next Generation: “Πράσινη αυτοχειρία”, τρομερός ο Σαμοντούροβ

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ κοντά στην πρώτη του νίκη στο Adidas Next Generation Tournament που διεξάγεται στο Κάουνας, όμως οι Πράσινοι έχασαν διαφορά 18 πόντων και εν τέλει γνώρισαν την ήττα με 78-76 από τον Ερυθρό Αστέρα στο φινάλε.

Το Τριφύλλι είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Μάλιστα, έφτασε και στο +18 (47-65) στην τέταρτη περίοδο, ενώ πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ματς ήταν μπροστά με 14 πόντους (59-73). Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Παναθηναϊκού… χαλάρωσαν, οι Σέρβοι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και τελικά “έκλεψαν” το παιχνίδι.

Παρά την “πικρή” ήττα, οι Πράσινοι μπορούν να σταθούν στην τρομερή εμφάνιση του Αλέξανδρου Σαμοντούροβ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 29 πόντους (8/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/14 βολές), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ.