ΑΜέΑ: Έγραψαν ιστορία, άνοδος στην Α1!

Το τμήμα ΑΜέΑ του Παναθηναϊκού ανέβηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Α1, παρά την ήττα με 56-49 από τον ΠΑΣΚΑ. Οι “πράσινοι” χάρη στο +9 του πρώτου αγώνα (55-46) έγραψαν ιστορία! Φοβερή παρουσία από τον κόσμο του Τριφυλλιού.

Σε ένα ματς θρίλερ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ακόμα και στο -11 από τον ΠΑΣΚΑ, όμως οι παίκτες του Κώστα Χρόνη βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψαν στον αγώνα και στην διεκδίκηση της ιστορικής ανόδου.

Στο τελευταίο λεπτό και με τη διαφορά στο +10 για την ομάδα του ΠΑΣΚΑ ο Μαρτσάκης κέρδισε και φάουλ και πήγε στη γραμμή τον ελευθέρων βολών. Ο παίκτης του Τριφυλλιού ευστόχησε στην πρώτη αλλά έχασε τη δεύτερη. Οι “πράσινοι” όμως πίεσαν, έκλεψαν τη μπάλα και με δίποντο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού διαμόρφωσαν το τελικό 56-49, που τους έδωσε το εισιτήριο της ανόδου στην Α1 για πρώτη φορά στην ιστορία του τμήματος.

Οι “πράσινες ψυχάρες” με τη λήξη του αγώνα ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς, ενώ κατευθύνθηκαν προς το μέρος του κόσμου τους, που δεν σταμάτησε λεπτό να τραγουδάει και να τους στηρίζει.