Μπάσκετ γυναικών: Με πρωταγωνίστρια την Μούλη εύκολα τη Νίκη Λεύκαδας

Με κορυφαία την Ρούλα Μούλη ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Νίκης Λευκάδας με 70-55 για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών, παρά τις δύο πολύ σημαντικές απουσίες (Καλαμπάκου, Τάνσταλ). Οι “πράσινες” πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και πρώτη στην έδρα τους και έδειξαν ότι βρίσκουν ρυθμό.

Οι δύο ομάδες στην αρχή του παιχνιδιού ήταν αρκετά άστοχες, κάτι που φαίνεται και από τις σκορ της πρώτης περιόδου το οποίο βρήκε το “Τριφύλλι” να χάνει με 11-13. Παρόλα αυτά, με την πάροδο του παιχνιδιού,  οι παίκτριες του Γιώργου Καντζιλιέρη, βρήκαν ρυθμό και με μπροστάρη την αρχηγό Ρούλα Μούλη κατάφεραν να προηγούνται με 6 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “πράσινες” απέδειξαν πως είναι η καλύτερη ομάδα και με την Μούλη να συνεχίζει τα δικά της, σε συνδυασμό με την καλή περίοδο της Πούλινς, κατάφεραν να ξεφύγουν αρκετά από τη Νίκη Λευκάδας και να στείλουν την διαφορά στο +16 με μία περίοδο να απομένει για τη λήξη της περιόδου.

Η τελευταία περίοδος ήταν ένα show της Αμερικανίδας playmaker του Παναθηναϊκού, Σαμάνθα Μακέι. Με τα σουτ της, της πάσες της αλλά και την ευστοχία της στις βολές, ο Παναθηναϊκός κλείδωσε τη νίκη, φτάνοντας την διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους. Το τελικό σκορ “έδειξε” 70 για το “Τριφύλλι” και 55 για τη Νίκη Λευκάδας, που ηττήθηκε για δεύτερη φορά από τον Παναθηναϊκό την φετινή σεζόν, μετά και την ήττα στον θεσμό του κυπέλλου στην έδρα τους με 62-65.