Αποσυντονισμένος, ήττα στο… ρελαντί από τον “αιώνιο” με 3-0

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αρκετά επηρεασμένος από τις απουσίες και ηττήθηκε με 3-0 από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη. Γκιγέρμε, Ελ Αραμπί και Καφού οι σκόρερ των “ερυθρόλευκων”.

Πρώτος στο παιχνίδι απείλησε ο Παναθηναϊκός, αλλά η κεφαλιά του Κουρμπέλη στο δεύτερο λεπτό πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σα. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη καλή τους στιγμή. Η άμυνα του Τριφυλλιού ολιγώρησε, δίνοντας χώρο και χρόνο στον Γκιγέρμε ο οποίος με ένα εξαιρετικό σουτ δεν άφησε περιθώριο στον Διούδη.

Η πρώτη “αντίδραση” των “πράσινων” ήρθε εφτά λεπτά αργότερα, αλλά το γυριστό του Χατζηθεοδωρίδη πέρασε αρκετά άουτ πάνω από τα δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από το 1-1 δύο λεπτά πριν το εικοσάλεπτο. Ο Σα έκανε άσχημη έξοδο, ο Χατζηγιοβάνης έκανε μία πολύ καλή λόμπα, αλλά ο Μπα έδιωξε με το κεφάλι πάνω στη γραμμή του τέρματος, αποσοβώντας την ισοφάριση.

Λίγο μετά την τεράστια ευκαιρία του Παναθηναϊκού, ήρθε το 2-0 των Πειραιωτών. Στο 21′ ο Ομάρ γύρισε παράλληλα στην περιοχή και ο Ελ Αραμπί “εκτέλεσε” από κοντά τον Διούδη για το 2-0. Αυτή ήταν η δεύτερη τελική του Ολυμπιακού στο ματς.

Στο 33ο λεπτό λίγο έλειψε να στιγματιστεί το ντέρμπι από μία λανθασμένη κόκκινη κάρτα του Σιδηρόπουλου στον Χατζηθεοδωρίδη, αλλά με τη χρήση και του VAR αποκαταστάθηκε η τάξη.

Τελευταία καλή στιγμή για το πρώτο μέρος ήταν για τους γηπεδούχους. Ο Διούδης εκμεταλλεύτηκε το κακό κοντρόλ του Φορτούνη και μάζεψε τη μπάλα, πριν σουτάρει ο μέσος του Ολυμπιακού μέσα από την περιοχή.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Κολοβό να παίρνει τη θέση του Ζαχίντ αλλά και μία εσωτερική αλλαγή, με τον Κουρμπέλη να πηγαίνει δεξί μπακ και τον Ανουάρ να παίρνει θέση στα χαφ. Το Τριφύλλι είχε τον έλεγχο της κατοχής από το ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου, καθώς ο Ολυμπιακός έδινε χώρο στους “πράσινους”. Παρόλα αυτά όμως ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να δημιουργήσει “καθαρή” ευκαιρία.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ήταν στο 65′ για τους φιλοξενούμενους. Ο Δώνης βρέθηκε μόνος έξω από την περιοχή του Σα, αλλά το πλασέ που δοκίμασε ο μέσος του Τριφυλλιού πέρασε αρκετά άουτ. Όσο περνούσε η ώρα οι δύο ομάδες έμοιαζαν να… συμβιβάζονται με το τελικό αποτέλεσμα, με τον ρυθμό να πέφτει σταδιακά.

Ο Χατζηγιοβάνης δοκίμασε ένα πλασέ από την γωνία της περιοχής στο 77′ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Χατζηθεοδωρίδης έγινε αναγκαστική αλλαγή, με πρόβλημα στον δικέφαλο. Στο 88′ ο Παναθηναϊκός έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο ματς με τον Καμπετσή να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ με κεφαλιά.

Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Καφού να νικάει τον Διούδη με μακρινό σουτ, δίνοντας ακόμη μεγαλύτερη διάσταση στη νίκη των γηπεδούχων.

Ολυμπιακός: Σα, Τσιμίκας, Ομάρ(74’ Μασούρας), Μπα, Σεμέδο, Γκιγιέρμε(61’ Καφού), Καμαρά(86’ Μπρούνο), Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Λοβέρα(74’ Γκασπάρ), Ελ Αραμπί(61’ Χασάν).

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης(80’ Ζαγαρίτης), Ανουάρ(86’ Καμπετσής), Σένκεφελντ, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Αγιούμπ(72’ Μπουζούκης), Δώνης, Ζαχίντ(46’ Κολοβός), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα