Οι πιο πρόσφατες “πράσινες” ανατροπές (vids)

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία παλικαρίσια νίκη επί της ΑΕΚ στο Αθηναϊκό ντέρμπι, γυρίζοντας το ματς από το 0-2 του ημιχρόνου και φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς με το τελικό σκορ 3-2.

Οι “πράσινοι” έδειξαν εξαιρετικό πρόσωπο στο δεύτερο μέρος και με τους Μακέντα, Περέα και Κολοβέτσιο να βρίσκουν δίχτυα, σημείωσαν την πρώτη τους νίκη με ανατροπή μετά από 14 μήνες.

Η πιο πρόσφατη νίκη με ανατροπή για τον Παναθηναϊκό έλαβε μέρος στις 29 Σεπτεμβρίου του 2018. Τότε, το Τριφύλλι υποδέχτηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 23ο λεπτό, με τον Κριζμάν να παγώνει το ΟΑΚΑ.

Με κεφαλιά του Χατζηγιοβάνη από σέντρα του Κουλιμπαλί, οι “πράσινοι” βρήκαν την ισοφάριση λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (43′).

Στο 59′ ο Μακέντα και πάλι από ασίστ του Κουλιμπαλί, έγραψε το τελικό 2-1 με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Η πιο πρόσφατη ανατροπή σε ντέρμπι για τον Παναθηναϊκό συνέβη τον Μάιο του 2017, στην Τούμπα. Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ διασταύρωναν τα ξίφη τους για την 6η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος και οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με φοβερό σουτ του Μπίσεσβαρ στο 20′.

Οχτώ λεπτά αργότερα οι “πράσινοι” ισοφάρισαν με τον Κλωναρίδη σε 1-1, όμως στο 68′ Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν και πάλι με τον Πέντρο Ενρίκε να εκμεταλλεύεται το λάθος του Κουτρουμπή και να νικάει τον Στιλ. Στο 79’ό, ο Λουντ έκανε το 2-2 μετά από αδράνεια της άμυνας του ΠΑΟΚ σε κόρνερ και στο 90+3′, ο Κλωναρίδης βρήκε με σέντρα τον Μολίνς και ο Σουηδός με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-2 υπέρ του Τριφυλλιού.

Η πιο πρόσφατη ανατροπή του Παναθηναϊκού από 0-2 έγινε στις 15 Δεκεμβρίου του 2016, σε έναν αγώνα κυπέλλου. Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε τον Απόλλων Σμύρνης εκτός έδρας και βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο ημίχρονο. Μέσα σε 20 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, οι “πράσινοι” είχαν γυρίσει την εις βάρος τους κατάσταση, με τους Μπέργκ (54′), Εμποκού (61′) και Λέτο (65′) να βρίσκουν δίχτυα. Στο 74′, το αυτογκόλ του Ντάσιου έδωσε αέρα δύο τερμάτων στο Τριφύλλι, με τον Σιατραβάνη στο 76′ να γράφει το τελικό 3-4.