Ισοπαλίες σαν… ήττες που “πλήγωσαν” φέτος το Τριφύλλι (vids)

O Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει το ευρωπαϊκό εισιτήριο που τόσο επιθυμούσε τη φετινή σεζόν, με τους Πράσινους να παραμένουν στις εντός των “τειχών” διοργανώσεις. Το Τριφύλλι “πέταξε” πολύτιμους βαθμούς στον δρόμο της Super League, κάτι που του στέρησε μία θέση στην πρώτη πεντάδα των play offs.

Οι Πράσινοι “γκέλαραν” σε παιχνίδια με ομάδες χαμηλότερης δυναμικότητας, σε παιχνίδια που είτε ισοφαρίστηκαν στο τέλος, είτε δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, χάνοντας βαθμούς που στην πορεία του πρωταθλήματος της Super League έμοιαζαν καθοριστικοί στην υπόθεση έξοδο στην Ευρώπη.

Λάρισα – Παναθηναϊκός 1-1

Το Τριφύλλι προηγήθηκε στο “Αλκαζάρ” κόντρα στη Λάρισα με 0-1 με γκολ του Μακέντα και ενώ όλα έδειχναν πως με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα φύγει με το “τρίποντο” από την πόλη της Θεσσαλίας, ήρθε η ισοφάριση του Πινακά στο 87ο λεπτό να “κόψει” από τον Παναθηναϊκό 2 βαθμούς στο κυνήγι της 5αδας.

Παναθηναϊκός – Βόλος 1-1

Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με τον Καρλίτος στην έναρξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ισπανό επιθετικό να έχει πρώτα απωλέσει την ευκαιρία από την “άσπρη βούλα” να ανοίξει το σκορ για το Τριφύλλι. Ο Μπαρτόλο στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ρίχνει στο “καναβάτσο” τον Παναθηναϊκό, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 0-0

Σε ένα παιχνίδι που πέρασε από 40 “κύματα” οι Πράσινοι εν μέσω της “περιπέτειας” με τον κορωνοϊό, αλλά και τις απουσίες πολλών βασικών παικτών, δεν καταφέρνει να κάμψει την αντίσταση του Αστέρα Τρίπολης, μένοντας στη “λευκή” ισοπαλία με την ομάδα της Αρκαδίας.

Παναθηναϊκός – Λαμία 0-0

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον “κακό του μπελά”, στοχεύοντας στο “τρίποντο” κόντρα στη Λαμία, που τα τελευταία χρόνια παραδοσιακά τον δυσκολεύει. Οι Πράσινοι δεν καταφέρνουν να “τρυπήσουν” την άμυνα της ομάδας της Φθιώτιδας και μένουν στο 0-0.

Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 2-2

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, με το Τριφύλλι να ξεκινάει με τον χειρότερο τρόπο τη διαδικασία των play offs. O Παναθηναϊκός προηγείται με 0-2 στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”, όμως καταφέρνει να “γκρεμίσει” τα πάντα μέσα σε ένα δεκάλεπτο. Οι Πράσινοι όχι μόνο δέχονται στο 1-2, αλλά ισοφαρίζονται και την τελευταία φάση του αγώνα από τον τερματοφύλακα της ομάδας της Αρκαδίας.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-1

Ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στο ΟΑΚΑ με μοναδικό στόχο το “τρίποντο” κόντρα στην ΑΕΚ. Ο Ιωαννίδης βάζει μπροστά το Τριφύλλι στο πρώτο ημίχρονο, όμως το τραγικό πρόσωπο της επανάληψης από τους Πράσινους “πληρώνεται” στο 92′, με τον Λιβάι Γκαρσία να ισοφαρίζει σε 1-1.

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 2-2

Το Τριφύλλι υποδέχεται τον Αστέρα και αναζητά τη νίκη που θα τον κρατήσει σε “τροχιά” Ευρώπης. Ο Παναθηναϊκός εμφανίζεται κατώτερος των προσδοκιών και παρότι καταφέρνει δύο φορές να επιστρέψει στα ματς, μένει στην ισοπαλία και χάνει κι άλλους πόντους στο κυνήγι της Ευρώπης.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-0

Ο Παναθηναϊκός παίζει ένα από τα τελευταία του “χαρτιά” για να προλάβει στο “τρένο” της 5αδας που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Το Τριφύλλι παίζει τα “ρέστα” του στη Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ, όμως ο Γκεστράνιους σταματάει τον Μακέντα πριν κάνει το 0-1. Οι Πράσινοι μένουν στη ισοπαλία και χάνουν κι άλλο “έδαφος”.