Ήττα στις λεπτομέρειες για τις “πράσινες αμαζόνες”

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΟΑ Χανίων στην δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος γυναικών της Α1. Τα νεκρά διαστήματα αλλά και τα”περίεργα” διαιτητικά σφυρίγματα, κυρίως στην δεύτερη περίοδος στέρησαν τη νίκη από τις “πράσινες” που ηττήθηκαν με 66-65 στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με αρκετά χαμένα σουτ και από τις 2 ομάδες. Όμως με την πάροδο του αγώνα οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό. Το “Τριφύλλι μ’ε μπροστάρα τη Δίελα που έβαλε 2 τρίποντα κατάφερε να βρει ρυθμό, όμως αμυντικά οι Κρητικές, εκμεταλλευόμενες τους χώρους που έβρισκαν κατάφεραν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να είναι μπροστά με 14-19.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν κοντά στο σκορ χωρίς να καταφέρει να περάσει μπροστά. Με το σκορ στο 26-31 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο διαιτητής θα σφυρίξει για παράβαση της Δίελα με το πόδι, κάτι που δεν άρεσε καθόλου στον πάγκο του Παναθηναϊκού, με αποτέλεσμα να διαμαρτυρηθεί.

Ο διαιτητής τιμώρησε με τεχνική ποινή τον πάγκο των “πρασίνων” και με μια βολή και ένα τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου, τα Χανιά πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 26-35. Οι φίλοι του Παναθηναϊκού εμφανώς απογοητευμένοι γιούχαραν τους διαιτητές στην διαδρομή τους προς τα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο το γήπεδο “έβραζε” με τον διαιτητή και η ατμόσφαιρα σε κάθε σφύριγμα ήταν τεταμένη. Αν και η διαφορά έφτασε μέχρι και το +10, με την βοήθεια του κόσμου που δημιούργησε μια εξαιρετική ατμόσφαιρα και με καθαρό μυαλό, οι παίκτριες του Γιώργου Καντζιλιέρη κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και στο τέλος της 3ης περιόδου το σκορ έδειχνε 46-48.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε πολύ καλά για τον Παναθηναϊκό αφού με ένα τρίποντο της Μακέι κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ μετά από αρκετή ώρα. Με ένα 4-0 η ομάδα της Κρήτης βρέθηκε ξανά μπροστά με 3 πόντους όμως με ένα ακόμα τρίποντο από την Δίελα το ματς ήρθε στα στα ίσα στο 52-52.

Ακολούθησε ένα 4-0 από τις “πράσινες” στο οποίο απάντησαν τα Χανιά με ένα δικό τους 6-0  και 33 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η ομάδα από την Κρήτη είχε ένα προβάδισμα 4 πόντων. Με 2 βολές η Μακέι μείωσε στους 2 με 27 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ακολούθησαν 2 εύστοχες βολές για τα Χανιά όμως η Μακέι με τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο. Δυστυχώς όμως στην προσπάθεια της για νικητήριο καλάθι λίγες στιγμές μετά, δεν τα κατάφερε και το “Τριφύλλι” γνώρισε την ήττα με 65-66.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 26-35, 46-48, 65-66

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Κοίλια 2, Μούλη 1, Πούλινς 18(1), Καρακασίδου 8, Δίελα 10(3), Μακέι 15(3), Τάνσταλ 11.

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ (Νανάκος): Λίτσι 14, Παπαδάκη, Βιντσιλαίου Α. 13, Κουφογιάννη, Ψυχογιού 3(1), Μπιν 11(1), Ντράμοντ 17(3), Μπουθ 6, Βιντσιλαίου Σ. 2.