Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Σαουθάμπτον 9-0 (vid)

ROTTERDAM - 15-09-2016 , Europa League , Feyenoord - Manchester United 1-0 , Stadion De Kuip , Voetbal , Seizoen 2016/2017 , Manchester United speler Paul Pogba

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε χθες της Σαουθάμπτον με 9-0 για την 22η αγωνιστική της Premier League, με τους “κόκκινους διαβόλους” να επιστρέφουν στις νίκες ύστερα από δύο παιχνίδια χωρίς “τρίποντο”.

Ο ομάδα του Σόλσκιερ πήγε δυνατά από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και μόλις στο 2′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Γιάνκεβιτς μετά από το σκληρό φάουλ πάνω στον Μακ Τόμινει. Η Γιουνάιτεντ εκμεταλλεύτηκε και την αριθμητική υπεροχή και μέχρι το ημίχρονο σκόραρε 4 τέρματα. Τα γκολ πέτυχαν οι Μπισάκα (18′), Ράσφορντ (25′), Μπένταρεκ (αυτ.) και Καβάνι (39′).

Παρόλα αυτά οι “κόκκινοι” διάβολοι” δεν αρκέστηκαν στα 4 γκολ, καθώς στο δεύτερο μέρος άφησαν το πόδι στο “γκάζι” και σκόραραν 5 ακόμη γκολ. Τα τέρματα της επανάληψης πέτυχαν οι Μαρσιάλ (69′, 90), Μακ Τόμινει (71′), Φερνάντες (87′) και Τζέιμς (90′).

Αξίζει να σημειωθεί ότι στις 25 Οκτωβρίου του 2019 η Σαουθάμπτον είχε δεχθεί πάλι 9 γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος από τη Λέστερ στην έδρα της.