Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 74-63: This is OAKA!

Κανείς... από το ΟΑΚΑ: Οι Πράσινοι "πάτησαν" και τη Φενέρμπαχτσε!

Με τον Κέντρικ Ναν (23 πόντοι) να ισοπεδώνει την άμυνα της Φενέρμπαχτσε, ο Παναθηναϊκός “κατάπιε” τους Τούρκους (74-63) στο γεμάτο ΟΑΚΑ και πλέον… βλέπει “πεντακάθαρα” την τετράδα της Euroleague!

Οι Πράσινοι “δάγκωναν” στην άμυνα, από το 10′ και έπειτα και παρόλο που δεν κατόρθωσαν να κάνουν… δική τους τη διαφορά (-14 στη Κωνσταντινούπολη), πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη, φτάνοντας στο 16-10 και αφήνοντας την ομάδα του Σάρας, στο 15-11.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Ναν (στο δεύτερο ημίχρονο), ο οποίος όταν βρήκε ρυθμό, “γκρέμισε” κάθε αμυντική βοήθεια που έστελνε πάνω του ο Λιθουανός τεχνικός, με αποτέλεσμα να σημειώσει συνολικά 23 πόντους. Στον πίνακα των σκόρερ, ακολούθησε ο Λεσόρ με 13 πόντους, την ώρα που Καλαϊτζάκης και Χουάντσο (6 και 5 πόντοι αντίστοιχα), έδωσαν το αμυντικό… σύνθημα, μετά το νωθρό ξεκίνημα του Τριφυλλιού, στην πρώτη περίοδο (-8) και διαφοροποίησαν την εικόνα τους ματς.

Ανάμεικτα συναισθήματα για τον – άποντο – Γιώργο Παπαγιάννη στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, χειροκροτήθηκε ο Νικ Καλάθης, ο οποίος ήταν ο… μαέστρος της τουρκικής ομάδας (12 πόντοι, 5 ασίστ). Αποθέωση και για τον Γιασικέβιτσιους, ο οποίος ανταπέδωσε με χειροκρότημα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Με εύστοχο τρίποντο του Γκριγκόνις και με εντυπωσιακό κάρφωμα του Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με 5-2 το ματς, την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να είναι ιδιαίτερα άστοχοι στην “εκκίνηση”. Παρόλα αυτά, τα αρκετά λάθη των Πράσινων και η έλλειψη συγκέντρωσης στις δύο πλευρές του παρκέ έφερε… black out και ένα επιμέρους 2-17 της τουρκικής ομάδας (7-19 με καλάθι του Χέις-Ντέιβις στο 8’). Στη συνέχεια, το Τριφύλλι βρήκε μερικές λύσεις μέσα από το αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού και μείωσε στους 6 (13-19 με μία βολή του Χουάντσο στο 10’), ωστόσο με buzzer-beater του Μπιμπέροβιτς, οι Τούρκοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (13-21).

Άλλη… ομάδα ήταν το Τριφύλλι στη δεύτερη περίοδο. Με… οδηγούς τους εξαιρετικούς Καλαϊτζάκη – Χουάντσο, ο Παναθηναϊκός έχτισε άμυνα από “ατσάλι” και αρχικά κατόρθωσε να μειώσει στο καλάθι (21-23 με τον Λεσόρ στο 13’). Η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το προβάδισμα (27-30 στο 17’), σε ένα σημείο που η ομάδα του Εργκίν Αταμάν χρειαζόταν μία… σπίθα για να “πατήσει” το… γκάζι. Αυτή ήρθε έπειτα από ένα αντιαθλητικό που κέρδισε ο Λεσόρ από τον Σανλί. Το ΟΑΚΑ μπήκε στην… εξίσωση και ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 11-0 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια, με διαφορά 8 πόντων (38-30).

Στην “επανάληψη” ο Κέντρικ Ναν βρήκε ρυθμό και το Τριφύλλι έφτασε στο +10 (42-32) στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του ματς και κατόρθωσαν να ανεβάσουν κι άλλο την τιμή της διαφοράς, φτάνοντας μέχρι και στους 15 πόντους (55-40 με δίποντο του Ναν στο 28’). Πάντως, ο Παναθηναϊκός επαναπαύτηκε στην… τελική ευθεία της τρίτης περιόδου και η ομάδα του Σάρας Γιασικέβιτσιους έτρεξε ένα επιμέρους 7-2 και μείωσαν στους 10 (57-47).

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός δεν είχε καταφέρει να συνέλθει και ο Μότλεϊ, τον “πλήγωνε” (59-54 στο 32′). Ο Ναν “απάντησε” και έδωσε… ανάσα στους Πράσινους (61-54), με τον Αμερικάνο γκαρντ να παίρνει… φωτιά και για μερικά λεπτά, να ανταλλάσσει πόντους με τους Γουίλμπεκιν – Μότλεϊ (65-58 στο 36′). Το ματς είχε γίνει “θρίλερ”, ωστόσο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο, με τον Ναν να πετυχαίνει νέο, μεγάλο καλάθι για το 67-60 στο 37′. Με δύο βολές του Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +8 (69-61) και έθεσε… γερές βάσεις νίκης. Ο Ναν δεν έμεινε μόνο στο επιθετικό κρεσέντο και 01:57 πριν το φινάλε, “έσβησε” τα… φώτα του Νικ Καλάθη, σε μία κομβική αμυντική παρέμβαση. Η άμυνα των Πράσινων συνέχιζε να λειτουργεί και το Τριφύλλι έψαχνε στο τέλος, μόνο τη διαφορά, αφού η νίκη είχε εξασφαλιστεί. Μάλιστα, οι Πράσινοι έφτασαν ένα σουτ μακριά από το να ισοφαρίσουν το -14 της Πόλης, όμως ο Γκραντ αστόχησε και ο Παναθηναϊκός πήρε τη ροζ φύλλο, με 74-63.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.