Παναθηναϊκός Κ19 – Τρεντσίν Κ19 2-0: Οι Νέοι είναι Ευρωπαίοι! (vids)

Σοβαροί, πειθαρχημένοι και ουσιαστικοί οι Νέοι του Παναθηναϊκού επικράτησαν 2-0 της Τρέντσιν στη Λεωφόρο και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του UEFA Youth League.

Oι Μπιλάλ και Φρόκου σημείωσαν τα γκολ του Τριφυλλιού, δύο δοκάρια είχε το Τριφύλλι τραυματίστηκε σοβαρά ο Φρόκου στο γόνατο.

“Πράσινη” κυριαρχία

Στο 28ο λεπτό o Βολάκης έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια από την αριστερή πτέρυγα και τη σέντρα για τον Μπιλάλ, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Σλοβάκων και άνοιξε το σκορ στη Λεωφόρο!

Πρωταγωνιστής στο δεύτερο τέρμα του Παναθηναϊκού ήταν και πάλι ο Βολάκης. Ο νεαρός εξτρέμ έπαιξε υπέροχα με πλάτη στην περιοχή, πάσαρε στον Φρόκου και ο τελευταίος με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε στο 38ο λεπτό τη μπάλα στα δίχτυα της Τρεντσίν για το 2-0 των Πράσινων!

Ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά σε τρίτο τέρμα τόσο στο 43ο λεπτό με πλασέ του Μπιλάλ, όσο και στο 51ο λεπτό με σουτ του Αιγύπτιου φορ, όπου η μπάλα “σταμάτησε” στο κάθετο δοκάρι των Σλοβάκων.

Οι Σλοβάκοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 69ο λεπτό, καθώς αποβλήθηκε ο αρχηγός τους, Αρτούρ Γκαϊντόα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 70ο λεπτό, ο Λεάντρο Φρόκου τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο και αποχώρησε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο.

Οι Πράσινοι είχαν και δεύτερο δοκάρι στο 79ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Κατρή μέσα από την περιοχή.

Το δεύτερο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου στο “Να Σιχότι” του Τρεντσίν.

Παναθηναϊκός – Τρεντσίν 2-0

Παναθηναϊκός (Σάμιος): Παναγάκος, Τσεβάς, Παυλάκης, Προδρομίτης, Κυριόπουλος (87′ Νότας), Φρόκου (72′ Σπαθάρης), Μπιλάλ, Καλοσκάμης (90΄ Καλός), Βολάκης (90′ Νταμπίζας), Συμεωνίδης, Φικάι (72′ Κατρης)

Τρεντσίν (Φαμπούς): Σλάβιτσεκ, Μιτσούντα, Σέμπεν, Ντάνιχελ, Χολί, Γκαϊντόα, Μπεντνάρ, Μούρκο, Πρεκόπ, Χαγιόφσκι, Πραζένκα