Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 56-55: Τζόουνς και Σταμολάμπρου… έβαψαν “πράσινο” το ντέρμπι!

Με ένα μεγάλο τρίποντο της Σταμολάμπρου ένα λεπτό πριν το φινάλε, άλλο ένα καλάθι της Τζόουνς στη συνέχεια και με άμυνα για… σεμινάρια στο τέλος, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό (56-55) στη γεμάτη Λεωφόρο και… έβαψε “πράσινο” το πρώτο ντέρμπι της σεζόν!

Σπουδαίο αποτέλεσμα για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν. Οι Πράσινες νίκησαν το… θρίλερ με τον Ολυμπιακό (56-55) στην “καυτή” Λεωφόρο και παρέμειναν στην κορυφή της Α1 μπάσκετ γυναικών, με πέντε νίκες, σε ισάριθμα ματς!

Εξαιρετική η Τζάσμιν Τζόουνς, η οποία με 18 πόντους και το νικητήριο καλάθι (26″ πριν τη λήξη) ήταν η MVP του Τριφυλλιού. 12 πόντους σημείωσε η Κόρτνεϊ Ρέιντζ, 10 η Αντριάν Τσβίτκοβιτς, ενώ η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 πόντους και πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο στο 39′, το οποίο άνοιξε το… δρόμο για τη νίκη των “Αμαζόνων”!

Η εξέλιξη του αγώνα

Με “ορμή” από την έδρα του, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε “φουριόζος” την αναμέτρηση και βρέθηκε να προηγείται με 7-0 στα πρώτα δύο λεπτά του ματς. Παρόλα αυτά, στη συνέχεια, το Τριφύλλι ήταν άστοχο και δεν κατόρθωσε να αυξήσει τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός μείωσε με τη Χριστινάκη (7-5 στο 4’), Τζόουνς και Σταμολάμπρου απάντησαν για το 10-5 (στο 6’), ωστόσο με ένα γρήγορο 5-0, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 10-10 (καλάθι της Γουίλιαμς στο 7’). Παρόλα αυτά, το Τριφύλλι έτρεξε ένα δικό του 6-0 και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (16-10 με το δίποντο της Ρέιντζ).

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε την ίδια εικόνα στη δεύτερη περίοδο. Με το ξεκίνημα του δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στον πόντο (16-15 στο 12’), ενώ πήρε και το προβάδισμα (21-22 με το τρίποντο της Νικολοπούλου) στο 15’. Οι Πράσινες είχαν “κολλήσει” στην επίθεση, την ώρα που δεν είχαν το ίδιο αμυντικό “πρόσωπο” με το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη είδε τον “αιώνιο” να φτάνει και στο +7 (24-31) με το τρίποντο της Βίτολα στο 17’, η Τζόουνς μείωσε τη διαφορά (27-31) με τέσσερις διαδοχικούς πόντους, όμως το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το καλάθι της Γουίλιαμς (27-33).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, η Νικολοπούλου έκανε το 27-35 για τις ερυθρόλευκες. Στο 24’ η Σταμολάμπρου μείωσε για τον Παναθηναϊκό (32-37), ενώ στο 27’, η Τσβίτκοβιτς έκανε το 38-40, μειώνοντας στο… καλάθι. Πάντως, το Τριφύλλι δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -5 (40-45).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν… θρίλερ και είχε τεράστιο σασπένς. Με εύστοχο τρίποντο, η Τσβίτκοβιτς μείωσε για τον Παναθηναϊκό (44-46 στο 34′), ενώ δύο λεπτά αργότερα, η Τζόουνς με νέο σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στις “Αμαζόνες” (49-48). Οι δύο ομάδες πήγαιναν… χέρι – χέρι σε εκείνο το κομβικό σημείο της αναμέτρησης. Με το σκορ στο 51-53, η Σταμολάμπρου πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο στο 39′. Στη συνέχεια, η Νικολοπούλου έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό (54-55, 35″ πριν το τέλος), όμως η Τζόουνς έκανε το 56-55 και… υπέγραψε το ντέρμπι, το οποίο ολοκληρώθηκε με άψογη άμυνα των Πράσινων!

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 27-33, 40-45, 56-55