Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-3: Με την πλάτη στον τοίχο το Τριφύλλι

Μπορεί στον πρώτο τελικό ο Παναθηναϊκός να πάλεψε και να "άγγιξε" το μπρέικ στου Ρέντη, όμως στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, οι Πράσινες ηττήθηκαν με χαρακτηριστική άνεση.

VOLLEY LEAGUE ṌɊٍ / 2ﲠԅˉʏӠ/ ЁϠ- ϓ֐ (ÃŋǓ ӔϋǓ / EUROKINISSI)

Μπορεί στον πρώτο τελικό ο Παναθηναϊκός να πάλεψε και να “άγγιξε” το μπρέικ στου Ρέντη, όμως στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, οι Πράσινες ηττήθηκαν με χαρακτηριστική άνεση από τον Ολυμπιακό (1-3 σετ) εντός έδρας.

Το Τριφύλλι δεν κατάφερε να προβάλλει την αντίσταση που απαιτούνταν για να νικήσει σε ένα τέτοιου είδους και αναπόφευκτα ήρθε η ήττα για την ομάδα του Ντράγκαν Νέσιτς, που πλέον χρειάζεται ένα… θαύμα, εάν θέλει να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει σε διάφορα σημεία του σετ, όμως έκανε δύο σημαντικές ανατροπές, οι οποίες ωστόσο δεν απέτρεψαν το 0-1 των ερυθρόλευκων (19-25).

Οι Πράσινες έδειξαν να συνέρχονται στο δεύτερο σετ και αφού είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του, έφτασε στην ισοφάρισε (1-1, 25-18).

Στη συνέχεια, το Τριφύλλι είδε τις φιλοξενούμενες να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα (10-17), όμως ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να μειώσει στον έναν (20-21). Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το σετ με 23-25, κάτι που ενδεχομένως να επηρέασε και ψυχολογικά τις παίκτριες του Νέσιτς.

Ο Παναθηναϊκός φαινόταν σαν να μην έχει τα ψυχικά αποθέματα για να φτάσει σε μία ενδεχόμενη ανατροπή, με τον ολυμπιακό να κατακτά εύκολα το τέταρτο σετ (15-25) και να φτάνει στη νίκη και στο 2-0, στη σειρά των τελικών.

Τα σετ: 19-25, 25-18, 23-25, 15-25.