Προμηθέας – Παναθηναϊκός 61-83: Αδιάφορος μεν, περίπατος δε (pics, vids)

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα στην Πάτρα στην εξ αναβολής 2η αγωνιστική της Basket League και επικράτησε με 83-61 του Προμηθέα στο κλειστό “Δημήτρης Τόφαλος”.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για το Τριφύλλι ο “διπλός” Γιώργος Παπαγιάννης, που ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Ιωάννης Παπαπέτρου (14 π.), Χάουαρντ Σαντ Ρος (13 π.) και Λεωνίδας Κασελάλης (10 π.).

To ματς

Με τον Παπαγιάννη οδηγό

Ο Παναθηναϊκός είχε αρκετά αμυντικά προβλήματα στην εκκίνηση της αναμέτρησης κόντρα στον Προμηθέα, με τους Πατρινούς να εκμεταλλεύονται τα “κενά” του Τριφυλλιού. Οι Πράσινοι όμως με πρωταγωνιστή τον Παπαγιάννη, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν να πάρουν “κεφάλι” στην πρώτη περίοδο.

Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 2-4 στο 2′, για να προσπεράσει η ομάδα του Γιατρά με 7-4 στο 4′ και σερί 5-0. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και με τον Παπαγιάννη “οδηγό” πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 5′ (7-8) και προηγήθηκε με 9-13 στο 6′. Οι Πατρινοί μείωσαν και πάλι στον πόντο στο 8′ (14-15), για να βρει το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μπροστά τους Πράσινους με 16-19.

Ο Σαντ Ρος τον “ξύπνησε” από τον επιθετικό λήθαργο

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός έπεσε σε επιθετικό “λήθαργο”, με το Τριφύλλι να σκοράρει μόλις 2 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά του δεκαλέπτου, αλλά να βρίσκει στο πρόσωπο του Σαντ Ρος τον παίκτη που το “ξεκλείδωσε”, με τον Κουβανό να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο με 11 πόντους και 3/3 τρίποντα και τους Πράσινους να πετυχαίνουν 16 πόντους από το 15′ και μετά.

Ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε το “νεκρό διάστημα” του Παναθηναϊκού και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 25-21 στο 16′, “τρέχοντας” σερί 9-2, και το Τριφύλλι να αντιδρά με την είσοδο του Σαντ Ρος στο ματς και να παίρνει και πάλι “κεφάλι” στο σκορ με 25-29 στο 17′.  Οι Πατρινοί ισοφάρισαν σε 29-29 στο 18′, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το Τριφύλλι στο +8 (29-37), χάρη το επιθετικό “κρεσέντο” του Κουβανού γκαρντ.

Πήρε “μπρος” και… εξαφανίστηκε

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε σοβαρός και συγκεντρωμένος και ουσιαστικά “καθάρισε” το παιχνίδι. Οι Πράσινοι πέτυχαν 24 πόντους, δέχθηκαν μόλις 14 από τον Προμηθέα και έθεσαν τις βάσεις για την 9η συνεχόμενη νίκη τους στην Basket League.

To Τριφύλλι προηγήθηκε με 29-41 στο 22′, με τους παίκτες του Κάτας να πατάνε στη συνέχεια το “γκάζι” και να ανεβάζουν τη διαφορά αρχικά στο +14 (40-57) στο 28′ και στο +18 (43-61) στο τέλος της τρίτης περιόδου, με το νερό να έχει μπει στο “αυλάκι” για τους Πράσινους.

Τυπική διαδικασία και χρόνος για όλους

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός “απέκρουσε” και την ύστατη προσπάθεια του Προμηθέα να μπει και πάλι στο ματς και μετέτρεψε το παιχνίδι σε τυπική διαδικασία στη συνέχεια. Χρόνος σε όλους τους παίκτες έδωσαν και οι δύο προπονητές με το ματς να έχει ήδη κριθεί.

Οι Πατρινοί κατάφεραν να “ροκανίσουν” τη διαφορά 33′, μειώνοντας σε μονοψήφιο αριθμό (52-61), έκτοτε όμως το Τριφύλλι “έτρεξε” ένα σερί 9-0, μετατρέποντας στο σκορ σε 52-70 στο 35′ και έριξαν τίτλους τέλους στο ματς, που ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +22 (61-83).

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 29-37, 43-61, 61-83