Σαν σήμερα το 1997- Πράσινη λάμψη στους Βαλκανικούς της Αθήνας

Tην Παναθηναϊκή σφραγίδα τους άφησαν οι αθλητές του «τριφυλλιού» στους Βαλκανικούς αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στην Αθήνα και ο Σύλλογος δεν λησμονεί τη στιγμή.

Ο Σταύρος Τσίτουρας πήρε το χρυσό μετάλλιο και έσπασε το πανελλήνιο ρεκόρ με «πτήση» στα 5,60 μ. ενώ παράλληλα ο Παναγιώτης Στρουμπάκος κατέκτησε την πρώτη θέση στα 800 μ. με 1.50.53.

Από κει και πέρα ο Μάγος πέρασε πρώτος την γραμμή του τερματισμού στα 110 μ. εμπόδια με 13.85 ενώ ο Χρήστος Πολυχρονίου πήρε το αργυρό μετάλλιο στη σφύρα με 75.58.

Ακόμα ο Αντώνης Βούζης ήταν δεύτερος στα 20.000 μέτρα βάδην με χρόνο 8.31.8 και ο Χρήστος Παλλάκης πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ με 5.40 μ.

Αξιοσημείωτη ήταν και η παρουσία του Στέφανου Κώνστα στην δισκοβολία που ήταν 4ος με 54.20 ενώ την ίδια θέση κατέκτησε και ο Χρήστος Καραγιώργος στα 20.000 μέτρα βάδην με 1.31.33.61. Τέλος, ο Νίκος Βούζης ήταν 6ος στα 5.000 μέτρα με 14.29.44.