Νίκησε την Θέτιδα 3-2 και βλέπει… τριάδα

Σημαντική νίκη πήρε το βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγίου Θωμά, καθώς επικράτησε με 3-2 σετ της Θέτιδας και έτσι έκανε ένα πολύ “μεγάλο” άλμα για την εξασφάλιση της 3ης θέσης στο πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με 2-0 σετ, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν έκαναν το 2-2 και μάλιστα στο τάι μπρέικ είχαν ένα πολύ καλό προβάδισμα, όμως οι “πράσινες” απέδειξαν πως έχουν… “μαχητική ψυχή”. Πλέον το Τριφύλλι έχει 42 βαθμούς και είναι στο +5 από την σημερινή του αντίπαλου που βρίσκεται στην 4η θέση. Από τα “φίνα” κορίτσια ξεχώρισαν οι Οικονομίδου και Καλαντάτζε.

Στο πρώτο σετ Παναθηναϊκός και Θέτιδα ξεκίνησαν “ανταλλάζοντας” πόντους. Το Τριφύλλι κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα τριών πόντων (8-5), στο οποίο όμως οι φιλοξενούμενες απάντησαν αμέσως και με ένα 3-0 ισοφάρισαν. Από εκεί και πέρα, η Θέτιδα πήρε “κεφάλι” στο σκορ, όμως  η Οικονομίδου έδωσε το “σύνθημα” της αντεπίθεσης και έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα της. Αυτό δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του σετ με τα “φίνα” κορίτσια να διατηρούν σταθερά ένα μικρό προβάδισμα και τελικώς, να κατακτούν το πρώτο σετ της αναμέτρησης με 25-21.

Όπως και στο πρώτο έτσι και στο 2ο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με πάνω από δύο πόντους στο ξεκίνημα του. Η κατάσταση αυτή συνεχίστηκε καθ’όλη την διάρκεια του σετ, με το πρώτο “ουσιαστικό” προβάδισμα να είναι το 22-19 του Παναθηναϊκού. Αυτό όπως αποδείχθηκε ήταν αρκετό για να κάνει το 2-0 στα σετ, αφού στο σημείο αυτό η ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη ήταν ανώτερη. Το τελικό σκορ ήταν 25-20.

Η Θέτιδα ήταν καλύτερη στο τρίτο σετ και ήταν αυτή που σκόραρε τους πρώτους 5 πόντους. Η ομάδα της Βούλας έδειχνε να έχει “καθαρίσει” από νωρίς την “υπόθεση” καθώς έφτασε να προηγείται μέχρι και με 3-12. Οι “πράσινες” όμως “έβγαλαν” αντίδραση και κατάφεραν να επιστρέψουν ισοφαρίζοντας στο 17-17. Αν και τα “φίνα” κορίτσια έκαναν υπερπροσπάθεια, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 2-1, παίρνοντας το 3ο σετ με σκορ 22-25.

Η ομάδα που μπήκε πιο δυναμικά στο τέταρτο σετ ήταν η Θέτιδα και κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς με 2-9. Αυτό ύστερα έγινε 7-15 και από εκεί η τέταρτη “πράξη” του παιχνιδιού ενώ έδειχνε να μετατρέπεται σε “παράσταση” για ένα ρόλο, οι “πράσινες” για δεύτερη φορά στο παιχνίδι ανέτρεψαν μια μεγάλη διαφορά. Το τέλος του σετ ήταν “ακατάλληλο για καρδιακούς” με τις φιλοξενούμενες να είναι αυτές που χαμογέλασαν στο τέλος εξαιτίας του τελικού 23-25, κάνοντας έτσι το 2-2.

Το τάι μπρέικ, ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Παναθηναϊκός και Θέτιδα πήγαιναν “χέρι – χέρι” μέχρι το 5-5. Σε εκείνο το σημείο η Θέτιδα έκανε ένα σερί μέχρι το 5-9.  Το Τριφύλλι επιχείρησε την ανατροπή και αυτή την φορά τα κατάφερε. Επικράτησε στο 5ο σετ με 15-13 και πήρε αυτή την σπουδαία νίκη.

Τα σετ: 25-21, 25-20, 22-25, 23-25