Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 75-73 : Ο “μάγος” Ναν δεν έφτανε για να σπάσει η ισπανική “κατάρα”!

Με τον Κέντρικ Ναν να κάνει... μαγικά πράγματα στη Βιτόρια, ο Παναθηναϊκός άγγιξε τη νίκη στο ματς με τη Μπασκόνια, ωστόσο ηττήθηκε με 75-73 με σουτ του Μακιντάιρ στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Με τον Κέντρικ Ναν να κάνει… μαγικά πράγματα στη Βιτόρια, ο Παναθηναϊκός άγγιξε τη νίκη στο ματς με τη Μπασκόνια, ωστόσο ηττήθηκε με 75-73 με σουτ του Μακιντάιρ στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Oι Πράσινοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 17 πόντους διαφορά στη Βιτόρια, όμως έχασαν στο φινάλε του αγώνα. Απίθανος ο Ναν με 25 πόντους (6 ριμπάουντ – 3 ασίστ), “γεμάτο” ματς έκανε ο Σλούκας (11 πόντοι – 4 ριμπάουντ – 4 ασίστ).

Παναθηναϊκός
Η εξέλιξη του αγώνα

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (13-12), ο Παναθηναϊκός κατάφερε να “χτίσει” μια σημαντική διαφορά απέναντι στη Μπασκόνια και να “κλείσει” το πρώτη ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων (25-13).

Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις πόντους, ενώ στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε… θρίλερ. Η Μπασκόνια πήρε σωστές αποφάσεις στην επίθεση, ο κουρασμένος Ναν έψαξε τα μεγάλα σουτ και δεν τα βρήκε και ο Μακιντάιρ στο τελευταίο δευτερόλεπτο σκόραρε για το τελικό 75-73.

Οι Πράσινοι γνώρισαν τη 18 συνεχόμενη ήττα τους στην Ισπανία και αγνοούν τη νίκη στη χώρα της Ιβηρικής Χερσονήσου από το 2019!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12, 26-37, 50-53, 75-73.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 9 (2/8 τρίποντα, 1 ασίστ, 3 λάθη), Ραϊέστε, Τσιόζα 2 (4 ασίστ), Σεντεκέρσκις 10 (4/4 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μαρίνκοβιτς 8 (2/6 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίεθ 3 (1), Ρογκαβόπουλος, Ντιόπ 2, Κότσαρ (0/3 δίποντα), Κοστέλο 11 (1/6 τρίποντα), Μονέκε 20 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 13 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα 1, Μπαλτσερόφσκι 1, Σλούκας 11 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκραντ 9 (3/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Ναν 25 (8/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λεσόρ 1 (0/4 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 7 (3 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 11 (0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ (0/2 τρίποντα), Μήτογλου 7 (2/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ).