Πρωταθλητής ο Μαξ Φερστάπεν (vid)

Σε ένα φινάλε που δεν είχε προηγούμενο ο Μαξ Φερστάπεν στέφθηκε πρωταθλητής της Φόρμουλα 1 καθώς έκοψε πρώτος το νήμα στο “τελικό” του Άμπου Ντάμπι και πήρε το πρώτο του πρωτάθλημα ως οδηγός αγώνων της Φόρμουλα 1.

Ο Ολλανδός προσπέρασε τον Λιούις Χάμιλτον στον τελευταίο γύρο του Γκραν Πρι καθώς το πλησίασε μετά από την είσοδο του αυτοκινήτου ασφαλείας λόγω ατυχήματος του Λατίφι, κάνοντας μία μεγάλη ανατροπή καθώς μέχρι τότε η νίκη και στέψη του Χάμιλτον έμοιαζαν βέβαιες. Ο Φερστάπεν κατέκτησε το πρωτάθλημα με 395,5 βαθμούς έναντι 387,5 του Βρετανού. Πρωταθλήτρια στους κατασκευαστές αναδείχθηκε η Μερσέντες με 613,5 βαθμούς, με την Ρεντ Μπουλ να έρχεται δεύτερη με 585,5 βαθμούς.