Ξέσπασε στον Ιωνικό

Την… πλήρωσε ο Ιωνικός. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, μετά από τις δύο σερί ήττες από Προμηθέα και Άλμπα Βερολίνου, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, συνεχίζοντας το απόλυτο στη Basket League. Οι “πράσινοι” επικράτησαν με μία ακόμα… κατοστάρα (107-71) και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Οι Ράις με 21π., Μήτογλου – Τόμας με 14π και Ουάιλι με 10 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι για τον Εξάστερο, έχοντας όλους τους παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν με σκορ.

Το ματς

Με τους Καλάθη, Παππά, Τόμας, Μήτογλου και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον Ιωνικό και στα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο του αγώνα, όντας μπροστά με 5-1 στο 2’, με τις επιθέσεις να γίνονται μέσα από τη ρακέτα με πολύ καλά ποσοστά (3/4 διπ.).

Στα μισά του δεκαλέπτου οι “πράσινοι” έκαναν double σκορ (12-6), με τους Παπαγιάννη και Παππά να είναι οι προεξάρχοντες στην επίθεση. Από την άλλη οι Νικαιώτες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους, αλλά ήταν άστοχοι (2/11 εντός πεδιάς) και έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με 27-16.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στη 2η περίοδο, με το σκορ να ανεβαίνει στο +15 (35-20), έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, με τον Ράις να αναλαμβάνει δράση. Ο Αμερικανός γκαρντ έφτασε στους 13 πόντους και έκανε το 45-28 στο 15’, με πολύ καλά ποσοστά.

Ο Γιώργος Βόβορας έκανε συνεχές rotation στην πεντάδα, μοιράζοντας το χρόνο με όλους σχεδόν τους παίκτες που είχε στη διάθεση του και έτσι το ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει πλήρως το ματς και να προηγείται με το σκορ στο +21 (58-37).

Από κει που… σταμάτησε στο πρώτο μέρος, συνέχισε το Τριφύλλι στην τρίτη περίοδο. Στο 23’ η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 30 (69-39), έχοντας 3/3 τρίποντα, με τους γηπεδούχους να πιέζουν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου.

Οι “πράσινοι” έλεγχαν πλήρως το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι το κακό ποσοστό του Ιωνικού στα σουτ (30% με 12/40) και έτσι το 3ο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 82-52, με το επιμέρους σκορ της περιόδου να είναι 24-12.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, στο ματς μπήκε και ο νεαρός Κώστας Παπαδάκης και έτσι χρησιμοποιήθηκαν και οι 12 παίκτες που είχε στη διάθεση του ο Βόβορας, με την αναμέτρηση να πηγαίνει σε… χαλαρό ρυθμό.

Έτσι ο Παναθηναϊκός συνέχισε το απόλυτο στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 107-71 του Ιωνικού στο ΟΑΚΑ, έχοντας όμως στο μυαλό του στον δύσκολο αγώνα με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 58-37, 82-49, 107-71