Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: “Άλμα” τετράδας!

SUPERLEAGUE 2021-2022 / ΠΑΟ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Με υπομονή και επιμονή, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να… ισοπεδώσει το αμυντικός τείχος που έστησε ο ΠΑΣ Γιάννινα στη Λεωφόρο και να πάρει τη νίκη με 2-0 επί των Ηπειρωτών με τέρματα των Μαουρίσιο και Σάντσες.

Πολύτιμοι οι βαθμοί για το Τριφύλλι, καθώς ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και πέρασε τον ΠΑΣ Γιάννινα στην κατάταξη, ενώ διατήρησε και την κοντινή απόσταση με τον τρίτο ΠΑΟΚ.

Αργό τέμπο

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε… συγκινήσεις για τους φιλάθλους που βρέθηκαν στη Λεωφόρο, καθώς η αμυντική προσέγγιση του αγώνα από τον ΠΑΣ Γιάννινα προκάλσε προβλήματα στους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Στο 10ο λεπτό ο Μαουρίσιο έκανε τη σέντρα σουτ, ωστόσο ο Λοντίγκιν μάζεψε εύκολα τη μπάλα, ο Περέα στο 39′ έκανε το σουτ για να διώξει ο Μπρινιόλι, ενώ οι Γιαννιώτες είχαν δοκάρι στο 43′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα. Πάντως ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία και τον έλεγχο στο παιχνίδι, ενώ όλα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος.

Λύση από τον… αέρα

Οι Πράσινοι μπήκαν αποφασισμένοι στο γήπεδο και κατάφεραν στο 54′ να “κατεδαφίσουν” το αμυντικό τείχος του ΠΑΣ. Μετά από κάθετη πάσα του Βιγιαφάνιες, ο Χουάνκαρ πήρε τη μπάλα στην αριστερή πτέρυγα και με υπέροχη σέντρα βρήκε τον Μαουρίσιο, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0 για το Τριφύλλι.

Στο 58ο λεπτό, οι Πράσινοι απείλησαν εκ νέου με τον Χουάνκαρ, στο 66′ ο Μαουρίσιο έκανε το σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 69ο λεπτό ήρθε το δεύτερο τέρμα του Παναθηναϊκού.

Ο Βιγιαφάνιες έκανε τη “γλυκιά” σέντρα και ο Σάντσες με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊού και έκανε το 2-0.

Οι Πράσινοι έφτασαν κοντά σε τρίτο τέρμα στο 85ο λεπτό, ωστόσο ο Σάντσες με κεφαλιά, δεν κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά τον Λοντίγκιν.

Έντονα τα παράπονα των ανθρώπων του Παναθηναϊκού για τη διαιτησία του Τζήλου, ο οποίος δεν απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τους Σάλιακα και Περέα, ενώ δεν είδε και πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού σε ανατροπή του Μαουρίσιο.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σχένκεφελντ, Σάντσες, Πέρεθ, Μαουρίσιο (90′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Παλάσιος (81′ Χατζηγιοβάνης), Αϊτόρ (67′ Μακέντα), Καρλίτος (67′ Βιτάλ)

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Καραχάλιος, Κάργας, Ντομίνγκεθ, Περέα (76′ Μορέιρα), Σνάιντερ (86′ Λιάσος), Μιλιντσεάνου (86′ Λώλης), Γκαρντάβσκι (76′ Μπρένερ), Πίρσμαν